Wycieczka do ZOO

Warsztaty terapii zajęciowej DPS – Ostrołęka

07.06.2017 r. klasy uczniów ze spektrum autyzmu brały udział w warsztatach terapii zajęciowej w DPS Ostrołęka. Warsztaty odbyły się w różnych pracowniach: ceramiki, decoupage, filcu i plastycznej. Uczniowie mieli możliwość poznania ciekawych technik, obcowania ze sztuką i współpracy w grupie. Prace wykonane przez uczniów zdobią nasze klasopracownie. Wszyscy byli bardzo zadowoleni i chętnie wezmą udział w kolejnych warsztatach.

WYCIECZKA DO WARSZAWY
W dniu 2 czerwca uczniowie kl II b udali się na wycieczkę szkolną do Warszawy. W Planetarium Niebo Kopernika obejrzały seans pt. ,, Słoneczna podróż,,. Następnie zwiedzali studia telewizyjne i Stadion Narodowy. Radości nie było końca….
PIECZENIE PIZZY
Z okazji Dnia Dziecka nasi uczniowie przygotowali pizzę. Było to dla nich dość trudne zadanie, gdyż przygotowywali ją samodzielnie wg przepisu. Poradzili  sobie doskonale. Pizza smakowała wyśmienicie!

INTEGRACYJNE WARSZTATY WIKLINIARSKIE

W dniu 29 maja w „małym budynku” odbyły się warsztaty z rękodzieła ludowego, poprowadzone przez plecionkarza, Wiesława Kuskowskiego.  Celem ich było nie tylko poznanie tradycji kurpiowskich, ale przede wszystkim integracja społeczności szkolnej. Uczestniczyli w nich uczniowie
z zaburzeniami ze spektrum autyzmu oraz uczniowie klasy III b szkoły podstawowej. Podczas spotkania  twórca ludowy przybliżył dzieciom historię wikliniarstwa i pokazał niezbędne narzędzia do tworzenia pięknych koszyków. Uczniowie pod jego okiem mogli spróbować swoich sił w wikliniarstwie. Okazało się, że nie jest to takie proste. Zajęcia przebiegały w niezwykłej atmosferze, gdyż pan Wiesław Kuskowski  jest absolwentem naszej szkoły i chętnie opowiadał ciekawe historyjki z lat jego dzieciństwa.

KONFERENCJA   „GDYBYM MÓGŁ Z WAMI ROZMAWIAĆ”

Z okazji przypadającego  w kwietniu  Międzynarodowego  Miesiąca  Świadomości  Autyzmu Zespół Szkół nr 4 w Ostrołęce  po raz trzeci  zorganizował  konferencję dla  rodziców, opiekunów, nauczycieli oraz terapeutów z placówek edukacyjnych z Ostrołęki i okolic. Spotkanie pod hasłem „ Gdybym mógł z wami rozmawiać” odbyło się we wtorek 25 kwietnia o godzinie 16.00, wzięło w nim udział ponad 100 osób.
Na początku goście obejrzeli krótki film przedstawiający naszą  szkołę, zajęcia edukacyjne i uczniów z zaburzeniami ze spectrum autyzmu.  Kolejnym elementem spotkania był  niezwykle interesujący wykład Pani  Mai Kłody, psychologa i terapeuty wczesnej interwencji pt. „Alternatywne i wspomagające metody komunikacji ( AAC )”.

Tradycją organizowanych przez nas konferencji jest zaproszenie do współpracy rodziców. W tym roku dwoje z nich opowiedziało o własnych doświadczeniach związanych z wychowywaniem dzieci.

Podczas konferencji uczestnicy mogli podziwiać prace plastyczne wykonane przez naszych uczniów ze spectrum autyzmu.

WARSZTATY WIELKANOCNE

W dniu 11 kwietnia  odbyły się w „małym budynku” warsztaty wielkanocne. Poprowadziła je
p. Barbara Zdanowicz, instruktor terapii zajęciowej w DPS PCK „Wrzos” w Ostrołęce. Uczniowie wykonali piękne ozdoby wielkanocne, które  zapewne udekorują ich domy w czasie zbliżających się świąt.   Radosnego Alleluja!

Światowy Dzień Świadomości Autyzmu

2 kwietnia w Polsce po raz kolejny obchodzony był Światowy Dzień Świadomości Autyzmu, ustanowiony przez Organizację Narodów Zjednoczonych. Głównym jego przesłaniem jest podnoszenie świadomości społecznej na temat autyzmu. Charakterystycznym motywem obchodów jest kolor niebieski dlatego też nauczyciele i  uczniowie  Zespołu Szkół nr 4 postanowili  3 kwietnia  ubrać się w kolorze niebieskim. Solidaryzując się w tym dniu  z osobami z autyzmem  każdy uczeń mógł obejrzeć film pt.,,Tacy jak wy” lub  ,,A jak AUTYZM” i  brać udział we wspólnej sesji zdjęciowej. Przy podświetlonym na niebiesko haśle AUTYZM. Chcemy być sobą! mogliśmy  pozostawić odciski naszych palców tworząc w ten sposób niebieskie korony drzew. Nad przebiegiem tego wydarzenia czuwał Zespół nauczycieli  do specjalnych potrzeb edukacyjnych  oraz SU Szkoły Podstawowej i Gimnazjum.

Wystawa w czytelni i Galerii Bursztynowej

Zapraszamy do obejrzenia prac plastycznych naszych uczniów ze spektrum autyzmu.
Dzieci swoje dzieła wykonały różnymi technikami na lekcjach oraz zajęciach rewalidacji. Wystawę przygotowano
w ramach „Kwietnia – miesiąca wiedzy o autyzmie”. Do końca kwietnia wystawę można obejrzeć w czytelni Biblioteki Pedagogicznej w Ostrołęce. W tym miejscu wystawa organizowana jest już po raz trzeci. Pierwszy raz prace plastyczne naszych uczniów są do obejrzenia w Galerii Bursztynowej.  W centrum handlowym rysunki dzieci można oglądać do  13 kwietnia.

ZAPROSZENIE DO UDZIAŁU W KONFERENCJI

WYJĄTKOWY DZIEŃ

12 grudnia 2016 roku odbyło się uroczyste otwarcie  tzw. „małego budynku”. Podczas uroczystości  obecni byli: prezydent Ostrołęki Janusz Kotowski, wiceprezydent Grzegorz Płocha, sekretarz miasta Mariusz Prusaczyk, skarbnik Ewa Waszkiewicz-Sznyter, dyrektor MZOS-TiIT Robert Juchniewicz, szef Wydziału Oświaty Urzędu Miasta Mirosław Rosak wraz z małżonką – miejską radną Ewą Żebrowską-Rosak, uczniowie oraz ich rodzice.  Na początku  wszyscy zebrani  obejrzeli występy uczniów. Był śpiew, recytacja wiersza, gra na instrumentach, taniec.  Dzieci pokazały swoje  wyjątkowe uzdolnienia  i zainteresowania, jak również obdarowały w ramach wdzięczności za okazaną pomoc  i życzliwość władze miasta oraz samorządu własnoręcznie wykonanymi prezentami.