Od uczennicy do autorki dwujęzycznej książki,

czyli jak rozwijać pasję do języków obcych

My name is Dominika. I’m 15. I’m interested in reading books. I’m also good at English. Last year I had a scholarship from English. This year I’ve got it too.

During 2016/2017 school year I wrote a book. It’s about a young girl, whose parents died and now she has to live with her sister in a grandmother’s house. She met there a new friend and … .

Hi! My name is Katniss Campbell. I’m seventeen years old. I have a younger, ten- year-old sister Lilly. We live in a small house in the suburbs of Manhattan. Until now our life was carefree, as in         a fairy tale. Home, loving parents, warm dinners, evening walks.     My sister and I were the happiest in the world. But a few days ago everything changed…

Cześć! Nazywam się Katniss Campbell. Mam 17 lat. Mam młodszą, dziesięcioletnią siostrę Lilly. Mieszkamy w małym domku na przedmieściach Manhattanu. Do tej pory nasze życie było beztroskie, jak w bajce. Dom, kochający rodzice, ciepłe obiady, wieczorne spacery. Ja i moja siostra byłyśmy najszczęśliwsze na świecie. Jednak kilka dni temu wszystko się zmieniło.

Read the whole book, if you want to know more about Kalniss’ history.

Dominika Misiak kl. IIa gimnazjum